HEDEFİMİZ YERLİ FUTBOLCU YETİŞTİRMEK

Kategori: Genel - Yorum Yazın
HEDEFİMİZ YERLİ FUTBOLCU YETİŞTİRMEK

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı açıklamalarda futbola da yer verdi. Yabancı oyuncu sayısının sınırlandırılması gerektiğini belirten Osman Aşkın Bak, hedeflerinin yerli oyuncu yetiştirmek olduğunu ifade etti.

Osman Aşkın Bak, Spor Kulüpleri Yasası’nın gündemlerinde yer aldığını, konuyla ilgili olarak Kulüpler Birliği ile görüşmeler yaptıklarını belirterek, “Spor Kulüpleri Yasası’na son şeklini vermek üzereyiz, bunu 2018 yılında meclise getireceğiz. Pek çok konuyu içerir şekilde meclisin gündemine getirerek, milletin takdirine, sizlerin onayına sunacağız. Bunu yaparken de paydaşlarla istişare ve değerlendirme yapıyoruz.” dedi.

Bakan Osman Aşkın Bak, “Spora yapılacak 1 liralık yatırım, 4 lira olarak geri dönüyor. Spor yapan genç daha az hastalanıyor, daha az doktora gidiyor. Spora yapılan her yatırım, sporun birleştirici ruhu uyuşturucuyla mücadelede önleyici olmada çok büyük katkılar sağlayacaktır.” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Bak, “Spor kulüplerindeki yabancı oyuncu sayısının sınırlandırılması gerektiğini inanıyorum. Şu andaki durum arzu etmediğimiz durum, bu milli takımın başarılarına da yansıyor. Eğer üretim yapmazsak, altyapıdan oyuncu yetiştirmezsek bu yapıyla sürdürülmesi mümkün değil. Hedefimiz altyapıya ciddi yatırımlar ve destekler vererek yerli futbolcu yetiştirmek.” diye konuştu.

Türkiye’nin olimpiyatlara ev sahipliği yapmasıyla ilgili görüşlerini de aktaran Bak, “2020 ve 2024 olimpiyatları belli oldu ama bizim kış olimpiyatları hedefimiz var. Bununla ilgili yaptığımız yatırımlar var. Bu ülkeye olimpiyat yakışır. Olimpiyat yapmak için de sporu tabana yaymak gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Federasyonların yapılanmaları konusunda çalışmalar yürüteceklerini belirten Bak, “Federasyonların güçlü olması için de kulüplerin güçlü olması lazım. Kulüplerimize sporcu, tesis bazında yapacağımız destekler ülke sporunun gelişmesinde ciddi rol oynayacaktır. Erzurum 2026 Kış Olimpiyatları ile alakalı, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Bakanlık olarak bir süreç yürütüyoruz. Türkiye olimpiyat düzenlemeye aday bir ülke, ülkemize olimpiyat çok yakışır.” diye konuştu.

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ve Spor Toto Teşkilat Başkanlığının 2018 yılı bütçeleri komisyonda kabul edildi. Cep telefonunuzdan en yüksek oranlar ile mobil bahis oynayabileceğiniz 1xbet mobil sitesi ile siz de yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!