Hastayken Hayata Küsmeyin

Kategori: Oyunlar - Yorum Yazın
Hastayken Hayata Küsmeyin

slotHasta olduğunuz için moraliniz mi bozuk? Belki soğuk algınlığından dolayı yataktan bile çıkamadınız. Belki de başınız çatlarcasına ağrıyor. Üzülmeyin! Her ne kadar hasta olmak pek istenecek bir şey değilse bile, bunu kendinize zaman ayırmak ve biraz keyifli vakit geçirmek için bir fırsata dönüştürebilirsiniz.

Kendinize hasta muamelesi yapmayın!

Hastalıkların büyük bir kısmının psikolojik kökenli olduğunu, en azından psikolojik etmenlerle ağırlaşıp hafiflediklerini biliyor musunuz? Bunu kısaca şöyle ifade edebiliriz: Eğer hastalık psikolojisine girerseniz veya kendinizi fazla dinlerseniz, hastalığınızı olduğundan çok daha fazla hissedebilirsiniz. Bu, halk arasında “hastalık hastası” denen durumdur. Tersine, kendinizi çok büyük bir rahatsızlığınız olmadığına ikna ederseniz, bu durumda hastalığı çok daha hafif geçirmeniz mümkün!

Biz size ikinci seçeneği öneriyoruz: Salonunuzun veya oturma odanızın bir köşesinde veya yatağınızda yatıp hiçbir şey yapmadan durmak ve kendinizi dinlemek iyileşmenize yardımcı olmayacaktır. İşte o zaman hastalık sizin için gerçek bir eziyete dönüşebilir. Ancak, hastalığın gerektirdiği dinlenmeyi de es geçmeden, hasta olmadığınız zamanlarda yaptığınız şeyleri biraz daha hafif bir şekilde yapmaya çalışarak hastalığınızı fark etmeden yenebilirsiniz. Bu arada küçük bir de hatırlatma yapalım: doktorunuza danışmadan asla ilaç almayın ve doktorunuz size herhangi bir ilaç yazdığında ilacınızı mutlaka atlamadan ve bitirene kadar kullanın!

Hastayken de harika vakit geçirmek mümkün!

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, hastalığı yenmenin en kolay yolu psikolojinizi sağlam tutmak ve kendinizi meşgul edecek bir şeyler bulmak. Peki, bir yeriniz ağrıyorken veya kendinizi halsiz hissediyorken neler yapabilirsiniz?

Öncelikle aklınızda bulundurmanız gereken, ne yaparsanız yapın kendinizi çok yormamanız gerektiğidir. Zira hastalığın ardından toparlanmak için vücudunuzun dinlenmeye de ihtiyacı vardır. Ancak yukarıda belirttiğimiz gibi, bu dinlenmeyi abartıp hiçbir şey yapmadan yatarsanız, beklediğinizin tersi bir sonuç alabilirsiniz. İşte hastayken yapabileceklerini:

Kitap okumak: Evet, başınız ağrıyor olabilir. Ancak hafif bir roman veya içinde küçük, eğlendirici öykülerin, hatta belki fıkraların bulunduğu bir kitap oldukça eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayabilir!

Dizi/film izlemek: Hastayken televizyonun veya bilgisayarın başında çok vakit geçirmemenizi tavsiye ediyoruz. Ancak kısa bir süreliğine, ekran ışığını kısarak izleyeceğiniz bir film veya dizi sayesinde vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile!

Oyun oynamak: Hastayken ekrana uzun süre bakmanın baş ağrısına ve yorgunluğa yol açacağını bir kez daha hatırlatarak, bilgisayarınızda oyun oynamanın da harika bir vakit geçirme yöntemi olduğunu hatırlatalım. Video oyunları oynayabileceğiniz gibi, bilgisayarınızda veya mobil cihazlarınızda slot oyunları gibi daha kolay oyunları da tercih edebilirsiniz. Özellikle de soğuk algınlığı veya baş ağrısı değil de, ayak burkulması gibi bir rahatsızlığınız varsa oyun oynamaktan çok keyif alacağınızı garanti ederiz!

Sohbet etmek: Birçok kişi en iyi ilacın bir arkadaş olduğuna inanır. Biz de buna inanıyoruz! Vaktini size severek ayıracak çok yakın bir arkadaşınız varsa, onunla yapacağınız sohbet size ağrınızı veya acınızı unutturacaktır. Ayrıca… belki arkadaşınızdan size sıcak bir çay yapmasını da rica edebilirsiniz!

Yapılacak bunca keyifli şey varken artık hastalığın sizin için bir eziyet olmaktan çıkacağını, hatta hasta olup evde dinleneceğiniz zamanları iple çekeceğinizi bile söyleyebiliriz!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!