Telefon Alırken Android Versiyonuna Dikkat!

Kategori: Android - Yorum Yazın
Telefon Alırken Android Versiyonuna Dikkat!
Akıllı telefonlar her bütçeye uygun hale gelmeye başladı. Özellikle Samsung gibi markaların üst düzey Galaxy serisinin yanı sıra daha düşük bütçelere uygun Android’li telefonlarını da çıkartması ile birlikte 250 TL’den 2 bin TL’ye kadar çeşitli Androidli telefonlar görebiliyoruz. Ama dikkat! Android’li telefon alıyoruz diye sevinirken önce bir Android’in hangi sürümünün olduğuna da bakmakta fayda var.
Google’ın Android 5.0 versiyonunu önümüzdeki aylarda çıkarmasını bekliyoruz. Artık piyasadaki versiyonları 5.0′a dayanmışken piyasadaki bazı model telefonların, özellikle de çıkış tarihi biraz eski olanların Androidin 4.0 yazılımını içerdiğini görüyoruz. 4.1, 4.2, 4.4 gibi bazı ara versiyonlarla güncel versiyon arasında gittikçe fark açılırken aldığınız telefonda çok eski bir versiyonun bulunması sorun çıkartabilir.
Peki, eski bir Android versiyonunda ne gibi sorunlar yaşayabiliriz? Öncelikle şunu söylemek gerekir ki telefon alırken örneğin “Android v2.3″ gibi yazmaktadır. Telefonlar da üretildikleri versiyona en iyi şekilde uyumlu oldukları için genellikle ya yeni versiyonlara güncelleme gelmez ya da gelse bile çok fazla yükseltilemez. İşte bu gibi bir durumda siz eski bir Android sürümünü kullandığınız için “akıllı telefon” dediğimiz kavramın en önemli yanlarından olan “android uygulamaları“nı kullanırken sorun yaşayabilirsiniz. Yani telefonunuza her uygulama uymayabilir. Zaten Google Play’de de biraz dolaşırsanız uygulamaların genelinde minimum 3.1 ve üzeri, 3.3 ve üzeri gibi yazar ki bu alt sınır yıllar geçtikçe daha da yükselecektir.
Sözün kısası aklınızdaki telefonda illaki son versiyon Android sürümü bulunmak zorunda değil fakat yine de alırken bu özelliğine dikkat ederek alış yapmak daha doğru olacaktır.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!