Pagerank Nedir ve Ne İşe Yarar?

Pagerank Nedir ve Ne İşe Yarar?

google-pagerank-logo-seo-smart-tips

PageRank kelimesinin tam Türkçe karşılığı yok ancak dilimize link popülerliği diye çevirebiliriz. Arama motoru programlayanlar, söyle düşünmüşler eğer bir siteye herkes link veriyorsa bu site iyi bir site olmalı. İnsanların link verdiği site kötü bir site olamaz. İnsanlar kötü siteye link vermez. Bu sebeple çok link verilmiş siteyi üst sıraya taşıyalım diye düşünmüşler. Şimdi hemen aklınıza bir sürü siteye linkinizi yerleştirmek bedava alanlara bir sürü link sayfası koymak gelebilir. Google arama motorunu yapanlar bunları önceden düşünmüşlerdir. Belli bir PageRank değerine ulaşmayan sitelerden aldığınız linkler sitenizin PageRank değerini artırmaz.

 
PageRank 3 ve altındaki sitelerden aldığınız linkler işe yaramaz yada çok az etkisi olur sitenizin PageRank’ını artırmaya. 10.000 tane pr 0 yada pr 1 siteden link almaktansa 1 tane pr 4 siteden link almak daha iyidir.10 tane pr4 siteden link almaktansa bir tane pr 5 siteden link almak daha iyidir. 50 tane pr 4 siteden link almaktansa bir tane pr6 siteden link almak daha iyidir. Özetle yüksek pr’li sitelerden link almak daha iyidir.

 

Aslında Google A sayfasından B sayfasına bir linki bir oy olarak algılar ( A sayfası ile B sayfası için) ve aynı zamanda oyun oluştuğu sayfanın analizini yapar. Bu şekilde oy büyüklüklerine göre derecelendirilmiş siteler yüksek PageRank değeri alırlar ve her seferinde Google aramasında hatırlanırlar. Başka bir deyişle sizin sayfanızın önemi başka sayfalardan sizin linklerinize ne kadar referans yapıldığına bağlıdır. Bunun yanında Google karmaşık yazı uydurma tekniklerini de kullanarak aramanızdaki sonuçların önemli ve ilgili olmasını sağlar.

 

Google arama motoru genel olarak aşağıdaki dört unsuru göz önüne alarak aranan kelime ile bilgileri sıralar :

 • Aranması istenen anahtar kelimelerin geçtiği (uyduğu) tüm sayfaları bulur.
 • Sayfadaki faktörlere göre derecelendirme yapılır.
 • İlgili yazı içindeki kilit (önemli kelime)lere göre hesaplama yapılır.
 • Son olarak sonuçlar PageRank’a göre ayarlanır.

Etiketler: /
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Pagerank Nedir ve Ne İşe Yarar? (3 Yorum)

Yorum Yaz

 1. kayseri kız yurdu diyor ki:

  pagerank değeri googlenin sitenize verdiği önem açısından çok önemli. yükseltebilmek için uğraşmalı ve makale okumalı. pr düşürse siteniz çok değersiz demektir. Siteleri değerli kılan şey ise prdir bu kadar basit

 2. alev diyor ki:

  yardım eder misiniz

 3. risale diyor ki:

  Aslına bakarsanız sitenin Pagerank değeri tabiri yerindeyse bir süsten ibaret. Kelime sırasına etki edeceğini sanmıyorum. Çünkü Google sıralamasında Pr0 siteler Pr değeri yüksek sitelerden önce sıralanabiliyor. Yüksek Pr’li sitelerden link almış site zaten Pr değeri sıfır olsa da kelime sıralamasında yükselebiliyor.