Green Box Nedir?

Kategori: Webmaster - Yorum Yazın
Green Box Nedir?

Green Box, ChromaKey olarak da bilinen bir görüntü hilesidir. Özellikle son dönemlerde çok fazla kullanılan bir yöntemdir.Arka plana yeşil bir örtü veya duvar koyulması ile arka plan tek renk haline getirilir daha sonra montaj programları (AdobeAfter Effects, Sony Vegas Pro en çok kullanılanlardır)  ile arka plan yani background silinir ve öndeki nesnenin veya insanın arkasına istenilen bir fotoğraf veya video koyulabilir.Genelde video klip çekimlerinde veya filmlerde görsel efekt amaçlı kullanılır. Green Box, son dönemlerde web tasarımı için sitelerde girişinde tanıtım için dekullanılmakta. Yeşil renk kullanılmasının sebebi insan vücudunda bulunmayan bir renk olmasıdır. Eğer nesnede veya insan da yeşil bir bölge varsa veya yeşil gözlüyse “bluebox” denen yöntem uygulanır ve arka plana yeşil yerine mavi bir örtü veya duvar koyulur.

Bu yöntem ile sinema’da çok büyük avantajlar elde edilmiştir. Büyük mekânlarda büyük maliyetler harcanacak olan bir filmi küçük maliyetler ile tamamlayabilmesinde yararlı olmuştur.Tabi ki ucuz bir yöntem olması da bu tekniği cazip kılıyor.  Bu yöntemi evde amatör olarak da yapılabilirsiniz ve web sitenize koyup sitenizin web tasarımını geliştirebilirisiniz. Ayrıca bu yöntem son günlerde web reklamlarında çok fazla kullanılmaktadır.

Bu yöntemi kullanırken ışık çok önemlidir eğer doğru bir ışık elde edemezseniz nesnenin veya insanın üstünde arkadan yansıyan yeşilliği görebilirsiniz. Kameranız ne kadar kaliteli ise o kadar iyi sonuçlar alırsınız.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!